valheim.se
Vapen

Thunderblood Greataxe

Granskad 17 oktober 2026Spelversion: 1.0

Thunderblood Greataxe

Thunderblood Greataxe görs genom att mata en Nord Greataxe med en Thunderblood Essence vid Svarta smedjan (ingen officiell svensk lokalisering). Skärskadan ökar med 10 och blixtskada läggs till. Varje träff har 25 % chans att utlösa kedjeblixt, och attackerna får +0,2 % skada per hälsopoäng du själv saknar.

TypYxa (tvåhandsvapen)
Tillverkas vidSvarta smedjan
AnvändningVedhuggning och vapen
GreppTvåhandsfattat
Reparationsnivå4

Uppgraderingsnivåer

Nivå1234
Skär (primär)198208218228
Hugg (primär)4042.54547.5
Blixt (primär)45505560
Skär (sekundär)99104109114
Hugg (sekundär)2021.2522.523.75
Blixt (sekundär)22.52527.530
Hållbarhet400450500550
Material
  • Nord Greataxe ×1
  • Bloodgold ×20
  • Thunderblood Essence ×1
  • Bloodgold ×10
  • Thunderblood Essence ×1
  • Bloodgold ×20
  • Thunderblood Essence ×2
  • Bloodgold ×30
  • Thunderblood Essence ×3

Primärattack

Baksticksmultiplikator3x
Knockback70
Stamina22

Sista slaget i kedjan

3-slags combo, 2x skada på sista träffen

Sekundärattack

Baksticksmultiplikator3x
Stamina11

Passivt

Rörelsehastighet-20%

Attacker

Samma attackmönster som Nord Greataxe:

  • Primärattack — 3-slags combo (bred sving, bred sving, vertikalt överhandsslag), dubbel skada på sista träffen, 1,5x stagger och inget skadestraff mot flera mål.
  • Sekundärattack — snabbare sving med 0,5x skada men 4x stagger.

Obs: Stagger-värden och hitbox anges inte av källan för Djupaste Nordens vapen — utelämnat, inte gissat.

Omsmidningen behåller inte uppgraderingsnivån — ett Nord-vapen på nivå 4 blir ett nivå 1-vapen.

Nästa steg

Se wiki-artikeln om yxor för resten av yxstigen, eller Frostfire Greataxe för den andra omsmidningsvägen.