valheim.se
Vapen

Piggsvin (Porcupine)

Granskad 16 augusti 2026Spelversion: 0.221 Call to Arms

Piggsvin

Piggsvin blandar trubb- och stickskada tack vare spikarna — Slätt-tier trubbvapen, tillverkas vid Smedjan av Nål och Järn.

TypTrubbvapen (enhandsvapen)
Tillverkas vidSmedja
AnvändningVapen
GreppEnhandsfattat
Reparationsnivå4

Uppgraderingsnivåer

Nivå1234
Trubb (primär)50505050
Stick (primär)45515763
Stagger (primär)95101107113
Trubb (sekundär)125125125125
Stick (sekundär)112.5127.5142.5157.5
Stagger (sekundär)475505535565
Hållbarhet150200250300
Material
  • Ädelträ ×5
  • Järn ×20
  • Nål ×5
  • Linnetråd ×10
  • Järn ×2
  • Nål ×2
  • Järn ×4
  • Nål ×4
  • Järn ×6
  • Nål ×6

Primärattack

Baksticksmultiplikator3x
Knockback100
Stamina14
Adrenalin1

Attackhastighet

2,46 s (0,86 + 0,80 + 0,90)

Sista slaget i kedjan

2x skada, +20% knockback

Hitbox

2,4 räckvidd, 90° vinkel, 0,8 höjd, 0,3 ray

Sekundärattack

Baksticksmultiplikator3x
Knockback200
Stamina28
Adrenalin3

Attackhastighet

1,72 s

Hitbox

2,5 räckvidd, 30° vinkel, 0,8 höjd, 0,3 ray, vertikal

Blockering

Blockkraft (nivå 1–4)

30 / 35 / 40 / 45

Blockstyrka

39 (0 skicklighet) / 58,5 (100 skicklighet)

Blockstyrka (parering)

78 (0 skicklighet) / 117 (100 skicklighet)

Pareringsbonus2x
Adrenalin (block)2
Adrenalin (parering)5

Passivt

Rörelsehastighet-5%

Attacker

  • Primärattack — 3-slags combo. Stickskadan ökar med varje uppgraderingsnivå, trubbskadan är konstant.
  • Sekundärattack — vertikalt krossande slag med mycket kraftig stagger.

Nästa steg

Se wiki-artikeln om klubbor för resten av trubbvapenstigen.