valheim.se
Vapen

Kristallstridsyxan (Crystal Battleaxe)

Granskad 16 augusti 2026Spelversion: 0.221 Call to Arms

Kristallstridsyxan

Kristallstridsyxan är nästa steg efter Stridsyxan — tillför andeskada utöver skärskadan, och klingan lyser med ett blåvitt sken (fungerar som ljuskälla).

TypYxa (tvåhandsvapen)
Tillverkas vidSmedja
AnvändningVedhuggning och vapen
GreppTvåhandsfattat
Reparationsnivå3

Uppgraderingsnivåer

Nivå1234
Skär (primär)9096102108
Ande (primär)30303030
Hugg (primär)5052.55557.5
Stagger (primär)135144153162
Skär (sekundär)45485154
Ande (sekundär)15151515
Hugg (sekundär)2526.2527.528.75
Stagger (sekundär)180192204216
Hållbarhet200250300350
Material
  • Uråldrig bark ×40
  • Silver ×30
  • Kristall ×10
  • Uråldrig bark ×5
  • Silver ×15
  • Uråldrig bark ×10
  • Silver ×30
  • Uråldrig bark ×15
  • Silver ×45

Primärattack

Baksticksmultiplikator3x
Knockback70
Stamina18
Adrenalin2

Attackhastighet

3,20 s (1,58 + 0,92 + 0,7)

Sista slaget i kedjan

2x skada, +20% knockback

Hitbox

2,5 räckvidd, 90° vinkel, 1,0 höjd, 0,5 ray, ingen skadestraff mot flera mål

Sekundärattack

Baksticksmultiplikator3x
Knockback140
Stamina9
Adrenalin1

Attackhastighet

0,84 s

Hitbox

2,5 räckvidd, 30° vinkel, 1,0 höjd, 0,5 ray

Blockering

Blockkraft (nivå 1–4)

70 / 75 / 80 / 85

Blockstyrka

40 (0 skicklighet) / 60 (100 skicklighet)

Blockstyrka (parering)

80 (0 skicklighet) / 120 (100 skicklighet)

Pareringsbonus2x
Adrenalin (block)2
Adrenalin (parering)5

Passivt

Rörelsehastighet-15%

Attacker

  • Primärattack — 3-slags combo, samma mönster som Stridsyxan. Andlig skada är en fast del utöver skärskadan.
  • Sekundärattack — snabb sving med kraftig knockback (140).

Nästa steg

Se wiki-artikeln om yxor för resten av yxstigen.