valheim.se
Vapen

Frostfire Greatsword

Granskad 17 oktober 2026Spelversion: 1.0

Frostfire Greatsword

Frostfire Greatsword görs genom att mata ett Nord Greatsword med en Frostfire Essence vid Svarta smedjan (ingen officiell svensk lokalisering). Omsmidningen tar bort 24 skär men ger 88 frost och 12 eld i stället.

TypSvärd (tvåhandsvapen)
Tillverkas vidSvarta smedjan
AnvändningVapen
GreppTvåhandsfattat
Reparationsnivå4

Uppgraderingsnivåer

Nivå1234
Skär (primär)186196206216
Frost (primär)88919497
Eld (primär)12151821
Skär (sekundär)558588618648
Frost (sekundär)264273282291
Eld (sekundär)36455463
Hållbarhet400450500550
Material
  • Nord Greatsword ×1
  • Bloodgold ×20
  • Frostfire Essence ×1
  • Bloodgold ×10
  • Frostfire Essence ×1
  • Bloodgold ×20
  • Frostfire Essence ×2
  • Bloodgold ×30
  • Frostfire Essence ×3

Primärattack

Baksticksmultiplikator3x
Knockback55
Stamina20

Sista slaget i kedjan

3-slags combo, 2x skada på sista träffen

Sekundärattack

Baksticksmultiplikator3x
Stamina40

Attacker

Samma attackmönster som Nord Greatsword:

  • Primärattack — bred 3-slags combo med dubbel skada på sista träffen. Slagen är ganska vertikala och når långt, det tredje är smalare i sidled.
  • Sekundärattack — långsam, långt räckande stöt med 3x skada som når längre än de flesta fiender.

Obs: Stagger-värden och hitbox anges inte av källan för Djupaste Nordens vapen — utelämnat, inte gissat.

Omsmidningen behåller inte uppgraderingsnivån — ett Nord-vapen på nivå 4 blir ett nivå 1-vapen.

Nästa steg

Se wiki-artikeln om svärd för resten av svärdsstigen, eller Thunderblood Greatsword för den andra omsmidningsvägen.