valheim.se
Vapen

Frostfire Greataxe

Granskad 17 oktober 2026Spelversion: 1.0

Frostfire Greataxe

Frostfire Greataxe görs genom att mata en Nord Greataxe med en Frostfire Essence vid Svarta smedjan (ingen officiell svensk lokalisering). Omsmidningen tar bort 34 skär men ger 88 frost och 12 eld i stället. Huggskadan mot träd är densamma som på Nord Greataxe.

TypYxa (tvåhandsvapen)
Tillverkas vidSvarta smedjan
AnvändningVedhuggning och vapen
GreppTvåhandsfattat
Reparationsnivå4

Uppgraderingsnivåer

Nivå1234
Skär (primär)154164174184
Hugg (primär)4042.54547.5
Frost (primär)88919497
Eld (primär)12151821
Skär (sekundär)77828792
Hugg (sekundär)2021.2522.523.75
Frost (sekundär)4445.54748.5
Eld (sekundär)67.5910.5
Hållbarhet400450500550
Material
  • Nord Greataxe ×1
  • Bloodgold ×20
  • Frostfire Essence ×1
  • Bloodgold ×10
  • Frostfire Essence ×1
  • Bloodgold ×20
  • Frostfire Essence ×2
  • Bloodgold ×30
  • Frostfire Essence ×3

Primärattack

Baksticksmultiplikator3x
Knockback70
Stamina22

Sista slaget i kedjan

3-slags combo, 2x skada på sista träffen

Sekundärattack

Baksticksmultiplikator3x
Stamina11

Passivt

Rörelsehastighet-20%

Attacker

Samma attackmönster som Nord Greataxe:

  • Primärattack — 3-slags combo (bred sving, bred sving, vertikalt överhandsslag), dubbel skada på sista träffen, 1,5x stagger och inget skadestraff mot flera mål.
  • Sekundärattack — snabbare sving med 0,5x skada men 4x stagger.

Obs: Stagger-värden och hitbox anges inte av källan för Djupaste Nordens vapen — utelämnat, inte gissat.

Omsmidningen behåller inte uppgraderingsnivån — ett Nord-vapen på nivå 4 blir ett nivå 1-vapen.

Nästa steg

Se wiki-artikeln om yxor för resten av yxstigen, eller Thunderblood Greataxe för den andra omsmidningsvägen.